Hygiena v tehotenstve

16.02.2016 18:03

Čo by mala nastávajúca mamička vedieť?

Zubný kaz a zápal ďasien nie sú dedičné ochorenia, sú to infekčné prenosné ochorenia, ktorými matky, ale aj iný rodinný príslušník môže nakaziť dieťa. Mala by byť informovaná, prečo je dôležitá sanácia chrupu – kompletné ošetrenie zubov už počas tehotenstva, teda do pôrodu. Mamička, ktorá má kazy a ktorej krvácajú ďasná je riziková na vznik kazov a zápal ďasien a celého závesného aparátu zubov a ak po pôrode, pri kŕmení dieťatka olizuje lyžičku alebo cumlík, bozkáva dieťa na ústa, môže prenášať do úst dieťatka baktérie a priamo tak ovplyvňovať zloženie bakteriálnej flóry v ústach dieťaťa a tým jeho náchylnosť k vzniku kazu a zápalu.

Zmeny na ďasnách a sliznici dutiny ústnej

krvácanie ďasien

Zvýšená hladina estrogénov v tehotenstve má za následok chorobné zmeny ako sú zápaly a bujnenie ďasien. Na základe hormonálnych zmien dochádza k zvýšenému rastu krvných ciev v oblasti zubného aparátu, často sa objavuje krvácanie ďasien a zápal ústnej sliznice, ktorý sa nazýva tehotenská gingivitída. Ďasná sčervenajú, opuchajú, sú citlivé na dotyk často býva prítomný zápach. Vyskytujú sa väčšinou v druhej polovici tehotenstva. Však už od tretieho mesiaca sa môžu vyskytovať tehotenské epulitídy, ktoré sú vyvolávané hormonálne, ale aj lokálnym dráždením, či už zubným kameňom alebo sú to okraje koruniek a výplní. Celú situáciu môže negatívne ovplyvňovať aj zhoršená úroveň ústnej hygieny či už v dôsledku únavy, dávivého reflexu pri manipulácii so zubnou kefkou alebo nepríjemného krvácania pri čistení zubov.

Zmeny na zubnej sklovine

Počas tehotenstva sa mení vnímanie chutí, často si viac ako obvykle vyberáte kyslé a sladké potraviny, ktoré podporujú množenie baktérii. Teplo a vlhko v dutine ústnej celý proces umocňuje, preto sa týmto baktériám a mikroorganizmom darí. Pri nedostatočnej hygiene sa tvorí a ukladá na povrchu zubov priľnavý, tuhý povlak. Je to biela mazľavá hmota tvorená baktériami, odumretými bunkami, premenenými zvyškami potravy.

Hlavnou potravou pre tieto baktérie je cukor, ktorý prijímate v sladkostiach, sladených nápojoch, ovocí, ale aj v chlebe a pečive, ale aj iné látky zo zvyškov jedla. Baktérie premenia cukor zo stravy za niekoľko minút na kyseliny. Je to kvasný proces, podobný výrobe vína, octu alebo kyslého mlieka. Takto vzniknuté kyseliny naleptávajú a odvápňujú zubnú sklovinu. Keď sa tento proces zopakuje asi 200-krát, objaví sa na zubnej sklovine prvý príznak vznikajúceho kazu - kriedovobiela škvrna. V tomto stave je povrch ešte neporušený a sklovina je schopná remineralizácie, keď sa však odvápnená, zmäknutá sklovina prelomí, vzniká zubný kaz.

Čo by mala budúca mamička robiť?

Treba navštíviť dentálnu hygieničku počas tehotenstva minimálne dvakrát, podľa potreby aj viackrát. V prvom a druhom trimestri dentálna hygienička skontroluje ďasná a zuby, odstráni zubný kameň a povlaky zo zubov, ošetrí povrch zubov podľa potreby. Počet stretnutí je ovplyvňovaný stavom tvrdých a mäkkých zubných tkanív a úrovňou dentálnej hygieny. Okrem ošetrenia mamička získava informácie o správnej starostlivosti o zuby a ďasná, prečo sa ďasná zapaľujú a zuby kazia. Dentálna hygienička poradí s výberom zubnej kefky, správnej techniky čistenia, podľa potreby a možností odporučí ako a aké ďalšie pomôcky ústnej hygieny má mamička používať. Vysvetlí, prečo je dôležité si ústa len vypláchnuť vodou či ústnou vodou po nevoľnosti alebo zvracaní, ale aj po každom jedle a vypití sladených nápojov a nie je vhodné si zuby hneď čistiť, ale až za 20-30 minút. Dozvie sa aké dôležité je zloženie potravy, nielen pre mamičku, ale aj pre dieťatko.

Strava výrazne ovplyvňuje vývoj a mineralizácii zubov, či už sa jedná o mliečny chrup alebo neskôr trvalý chrup dieťaťa. Preto je dôležitý prísun kyseliny listovej- zodpovednej za správne delenie buniek, vápnika, fosforu a fluóru, ktorý ovplyvňuje stavbu kosti a zubov. Vo výžive nezabudnúť na mliečne výrobky, zelený čaj, syry, ryby, surovú zeleninu, ovocie a minerálne vody.

Ak pri ošetrení dentálna hygienička, objaví kazy, vysvetlí mamičke prečo je dôležité mať zuby do pôrodu zaplombované a odporučí mamičku na ošetrenie k svojmu stomatológovi. V treťom trimestri dentálna hygienička opäť skontroluje stav zubov a ďasien, podľa potreby odstráni povlaky a zubný kameň, prípadne upozorní na nedostatky a chyby pri čistení zubov, eventuelne naučí mamičku používať ďalšie pomôcky ústnej hygieny. Na tomto sedení  dentálna hygienička odovzdávainformácie o tom ako sa starať o ústočka svojho dieťatka v prvých mesiacoch po jeho narodení. Dozvie sa, prečo je materské mlieko najideálnejšou variantou výživy, prečo je dôležité povytierať dutinu ústnu dieťaťa po dojčení, prípadne podaní náhradnej stravy napríklad čistou vodou navlhčenou látkovou vreckovkou omotanou okolo prsta. Získa informácie aj o tom prečo nie je vhodné podávať dieťatku sladene čaje, aj instantné, sladené kaše a granko. Dostane tiež odporučenie na pomôcky ústnej hygieny vhodné pre deti podľa veku.

Tipy na zdravé zuby počas tehotenstva:

  • vyplachovať ústa po zvracaní alebo nevoľnosti – čistou vodou, nesladenou minerálkou alebo ústnou vodou s fluorom – zuby vyčistiť však najskôr o 20-30 minút
  • rovnako vyplachovať aj po každom jedle a vypití sladkých či kyslých nápojov, ale tiež čistiť zuby najskôr o 20-30 minút
  • čistiť si zuby pravidelne, minimálne dvakrát denne mäkkou zubnou kefkou a správnou technikou čistenia, používať pomôcky na medzizubné čistenie
  • ak ste doteraz pravidelne nenavštevovali dentálnu hygieničku, najvyšší čas začať a nechať si odstrániť zubný kameň a povlaky zo zubov a podučiť sa efektívnej a cielenej starostlivosti o dutinu ústnu
  • navštíviť zubného lekára a nechať si skontrolovať chrup, v prípade potreby si nechať kazy opraviť
  • dodržovať zdravú životosprávu a vyhýbať sa pojedaniu sladkostí medzi hlavnými jedlami – urýchľuje to kazenie zubov.
  • v strave uprednostňovať surovú zeleninu, ryby, mliečne výrobky, nesladené minerálky, zelený čaj – pomáhate sebe i dieťatku • vhodné je v kuchyni používať fluoridovanú kuchynskú soľ
  • ak ste doteraz neprestali fajčiť – ideálny čas prestať, fajčenie spôsobuje zvýšené riziko infekcií ústnej dutiny, ale hlavne škodí vám a vášmu bábätku. autor:PhDr. Viera Panáková PhD.